Ubezpieczenie samochodu. Tu nie można kierować się niską ceną

13-02-2020 17:00

Bardzo tanie ubezpieczenia samochodów po prostu nie istnieją. Jeśli ktoś oferuje nam ubezpieczenie, którego składka znacznie odbiega od standardowych stawek na rynku, od razu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego to ubezpieczenie nie obejmuje?

Ubezpieczenie samochodu SEAT czy jakiegokolwiek innego pojazdu to poważna decyzja i warto wczytać się w jego warunki. O ile ubezpieczenie OC to standardowa polisa, przy której trudno zmieniać warunki lub żądać dodatkowych opcji, o tyle z AutoCasco sprawa wygląda już zgoła inaczej.

Ryzyka nienazwane, czyli ograniczenia w ubezpieczeniach

Decydując się na AC, musimy zdać sobie sprawę, że nie płacimy składki za tak zwany święty spokój, lecz oczekujemy po polisie tego, że zabezpieczy nas na każdą możliwą sytuację. Ubezpieczenie samochodu SEAT możemy zrealizować w bardzo wielu towarzystwach. Nie wszystkie gwarantują jednak ten sam zakres. Już na wstępie powinniśmy ustalić, czy proponowana nam polisa to ubezpieczenie od wszelkich ryzyk, czy też od tzw. ryzyk nazwanych?

Ubezpieczenie od tzw. ryzyk nazwanych oznacza taki rodzaj polisy, który obejmuje zdarzenia jedynie wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Może w nich znaleźć się ubezpieczenie od skutków powodzi, ale nie będzie już np. ubezpieczenia od skutków gradobicia. Takich kruczków może być znacznie więcej a jak tu przewidzieć, jakie nieszczęście może nasz samochód spotkać, a które jest zupełnie wykluczone?

Droższe to na ogół lepsze

Łatwiej jest w przypadku ubezpieczenia od wszystkich ryzyk. Polisa ta obejmuje następstwa absolutnie wszystkich zdarzeń losowych. Jeśli któreś z nich są jednak wyłączone, musi to być konkretnie wskazane. Na ogół są to jednak takie okoliczności jak jazda pod wpływem alkoholu, której ubezpieczenie AC nigdy nie obejmuje. Nie trudno się domyślić, że ubezpieczenie drugiego typu będzie z pewnością droższe. Z tego właśnie względu, otrzymując nader atrakcyjną stawkę ubezpieczenia, sprawdźmy dokładnie, jakich zdarzeń dotyczy polisa.

Mini nie na wandala

Kolejną różnicą w polisach AC jest tzw. pełne AC oraz mini AC. To drugie, a więc tańsze rozwiązanie gwarantuje wypłatę odszkodowania na ogół w przypadku wystąpienia tzw. szkody całkowitej. Mowa tu o kradzieży auta czy jego całkowitym spłonięciu. Polisa ta nie zabezpieczy nas jednak przed aktami wandalizmu, takimi jak kradzież lusterek czy porysowanie lakieru. Jedynie pełne AC pokryje nam też skutki kolizji powstałej z naszej winy.

Ostatnim z ważnych elementów, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest udział własny w szkodzie. Szukajmy polis ze 100-procentową wypłatą wysokości straty. We wszystkich innych ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę umniejszoną o oznaczony w polisie procent naszego udziału własnego.