Turbosprężarka – nadzieja ekologicznych silników

23-11-2020 11:48


Popularność turbosprężarek rośnie z roku na rok, co ma związek z postrzeganiem ich jako rozwiązania wyjątkowo przyjaznego środowisku. Co ciekawe, nie są one jednak wynalazkiem XXI wieku – pierwsza implementacja turbodoładowania w samochodzie (ówcześnie ciężarowym) miała bowiem miejsce już pod koniec lat 30. XX wieku, w „osobówkach” zaczęto zaś je stosować 35 lat później. Jak jednak funkcjonuje dzisiaj?

Budowa i działanie turbosprężarki

Najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji jest podział na dwie części – turbinę (stanowiącą część zimną), a także sprężarkę (część gorącą). Taki sposób określania bierze się od temperatury przepływających gazów, stanowiących istotę działania mechanizmu. Wspomniana turbina napędzana jest energią spalin (które to zawierają blisko 1/3 energii powstałej w wyniku spalania mieszanki powietrzno-paliwowej), zaś jej wirnik powoduje działanie sprężarki, dostarczającej dodatkowe powietrze tak zwanym kolektorem dolotowym.

W wyniku tego procesu możliwe jest wykorzystanie większej ilości paliwa, a co za tym idzie – jednostka napędowa osiąga większą moc (stanowi to jednocześnie najistotniejszą zaletę owego systemu). Do pozostałych elementów turbosprężarki należą kadłuby, w których umieszczone są wspomniane wirniki – całość zespołu utrzymywana jest zaś dzięki obecności łożyska oporowego oraz ślizgowego. Dodatkowo, przez kanaliki olejowe dostarczany jest olej, którego główną rolą jest utrzymanie filmów olejowych przy łożyskowaniu poszczególnych elementów (zabezpieczanie wirników możliwe jest z kolei dzięki pierścieniom uszczelniającym).

O ekonomicznych i ekologicznych korzyściach

Odpowiednie wykorzystywanie auta sprawi, że turbosprężarka posłuży przez długie lata. Jednocześnie zaś przyniesie także inne (w części – zdecydowanie wymierne) korzyści. Jak powszechnie wiadomo głównym celem urządzenia jest bowiem poprawienie sprawności silnika poprzez zwiększenie jego mocy, zmniejszając jednocześnie zużycie paliwa. Kwestia ta wiąże się z oszczędnością w wymiarze finansowym. Poza tym, turboładowanie charakteryzuje się także:

- generowaniem mniejszej ilości szkodliwych związków,

- lepszymi parametrami spalania,

- większą wydajnością,

- cichszym sposobem pracy,

- sprawniejszym działaniem.

Część z wymienionych kwestii – związana między innymi z niższym poziomem emisji spalin, przekłada się także na proekologiczne korzyści turbosprężarek, co również ma wpływ na ich rosnącą popularność.

Jak dbać o silnik z turbosprężarką?

Kluczowe jest przede wszystkim używanie olejów najwyższej jakości, warto zwrócić jednak uwagę także na szereg działań związanych z codziennym użytkowaniem pojazdu, między innymi zaś:

- uruchomianie silnika oraz rozgrzewanie go na biegu jałowym,

- niewygaszanie silnika rozpędzonego do wysokich obrotów,

- regularną wymianę filtrów powietrza,

- regularne sprawdzanie poziomu i stanu oleju silnikowego.