System ochrony pasażerów – czym jest i jak działa

26-10-2020 11:53

Zasłabnięcie, używki, utrata kontroli, śliska nawierzchnia, brak dobrej widoczności – to tylko część przyczyn występowania kolizji. Wypadek może zdarzyć się każdemu, w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego producenci samochodów nieustannie dokładają wszelkich starań, aby ulepszyć systemy bezpieczeństwa i środki ochrony. Jednym z rozwiązań jest system ochrony pasażerów PRE-CRASH. Dowiedz się więcej.

Dużo podróżujesz? A może jeździsz tylko po najbliższej okolicy? Niezależnie od sposobu, w jaki użytkujesz samochód, musisz zadbać o odpowiednie systemy ochrony. Poduszki powietrzne i przestrzeganie przepisów może nie uchronić Cię przed piratem drogowym. Do wypadku może dojść wszędzie – na autostradzie, w bocznej uliczce, a nawet wtedy, gdy stoisz na światłach. Warto więc wyposażyć samochód w odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

Czym jest system ochrony pasażerów?

Podczas wypadku przy prędkości 50 km/h człowiek waży około 2,5 tony. Uderzenie można porównać z upadkiem z 3-4 piętra. Konsekwencją takiej kolizji są często urazy wewnętrzne, połamane kości, a nawet poważne obrażenia, które kończą się śmiercią ofiary. Aby zapobiec tragicznym skutkom wydarzeń, producenci nieustannie pracują nad nowocześniejszymi środkami bezpieczeństwa. Jednym z nich jest system ochrony pasażerów PRE-CRASH, który jest instalowany w nowszych modelach Seata.

Ten system to szereg działań, które mają zapewnić kompleksową ochronę osób znajdujących się w samochodzie w 200 milisekund. Samochód automatycznie zabezpieczy pasażerów przed negatywnymi skutkami wypadku i powiadomi kierowcę o zbliżającym się zagrożeniu. System ochrony pasażerów został zainstalowany m.in. w Seacie Tarraco.

Jak działa system ochrony pasażerów?

System ochrony pasażerów PRE-CRASH aktywuje się, gdy czujniki wykryją zbliżające się niebezpieczeństwo, np. w sytuacji mocnego hamowania uruchomionego przez asystenta hamowania.

W efekcie system ochrony pasażerów:

* włącza światła awaryjne, które mrugają z dużą częstotliwością,

* zamyka wszystkie okna oraz dach panoramiczny, jeśli jest zainstalowany w samochodzie,

* napina napinacze pasów bezpieczeństwa.

PRE-CRASH stawia samochód w gotowości na zbliżający się wypadek i chroni pasażerów przed jego skutkami. To wyjątkowy system, który działa w 200 milisekund. PRE-CRASH uruchomi się, zanim zdążysz zauważyć i zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwo.

Funkcje systemu ochrony pasażerów

System ochrony pasażerów odgrywa kluczową funkcję w zapobieganiu poważnym konsekwencjom wypadków. Samochód automatycznie napina napinacze pasów bezpieczeństwa, aby poduszki powietrzne mogły zadziałać w pełni aktywnie. Pozwala to także określić miejsce położenia pasażera w momencie wypadku, co pomaga tworzyć jeszcze bardziej precyzyjne środki ochrony.

Zamykanie okien ma miejsce wtedy, gdy samochód będzie narażony na utratę stabilności. Dzięki temu nie tylko lepiej chroni pasażerów przed czynnikami zewnętrznymi, ale także podnosi skuteczność działania poduszek bocznych.

Ochrona osób, które z Tobą podróżują, powinna być zawsze priorytetem. Zadbaj więc o nowoczesne metody ochrony, dzięki którym będziesz gotowy na każdą groźną sytuację!