Najpiękniejsze trasy Europy, które warto przejechać w wakacje

08-06-2021 11:44

Dla prawdziwego fana motoryzacji wcale nie sam pobyt na wakacjach jest atrakcją. Dla wielu amatorów czterech kółek prawdziwym hitem może być przepiękna trasa, którą dojedziemy na miejsce wypoczynku. Oto jedne z najpiękniejszych tras Europy.

Malownicza trasa samochodowa to wcale niekoniecznie najgładsza czy najszersza droga. To taka, która będzie delikatnie wić się np. pomiędzy wzgórzami i oferować widoki niczym z filmu przyrodniczego Davida Attenborough.

Jeśli wybierasz się w podróż w różne rejony Europy własnym lub wypożyczonym na miejscu samochodem, być może zainteresuje Cię któraś z poniższych propozycji.

SvetiJure w Chorwacji

To nic innego jak wjazd na Górę Świętego Jerzego. Tej atrakcji nie można pominąć, wybierając się do chorwackiej Dalmacji. Ciasno poprowadzone zakręty, strome podjazdy i zapierające dech w piersi widoki. Dla jednych to przerażające, dla innych podniecające. Kulminacja trasy znajduje się na wysokości 1762 m n.p.m. Stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Adriatyk. Najlepiej wybrać się tu niezbyt dużym ze względu na wąskie drogi, ale mocnym samochodem, takim jak np. SEAT Ibiza

SaCalobra na Majorce

To jedna z najpiękniejszych tras Hiszpanii. Kochają ją także reżyserzy filmów reklamowych. Z tego powodu możliwe jest tu uczucie „déjà vu”. To właśnie tu powstało chyba najwięcej samochodowych spotów reklamowych. Ostre zakręty i kaniony, do których wpada wąska droga. Przez cały czas widoczny w tle błękit Morza Śródziemnego! Na końcu drogi czeka jedna z najbardziej malowniczych plaż Hiszpanii. Dotrzeć do niej można wykutym w skale tunelem. To absolutny hit, którego nie można pominąć!

Góry Słonne w Bieszczadach

Kto choć raz był w najbardziej dzikich z polskich gór, nie trzeba go wcale przekonywać, że to właśnie tam można znaleźć jedną z najbardziej malowniczych tras Europy. Najpiękniejszy odcinek drogi znajduje się pomiędzy miejscowością Wujskie a Tyrawą Wołoską w ciągu drogi krajowej Sanok - Przemyśl. Najwięcej emocji na trasie przysporzy osiemnaście zakrętów pod kątem 180 stopni oraz z niczym nieporównywalne widoki jedynych w swoim rodzaju gór! Idealna trasa dla dzielnego SEAT-a Tarraco!

Droga Trolli w Norwegii

To najbardziej malowniczy lub, jak dziś często się mawia, epicki fragment Narodowego Szlaku Turystycznego Trollstigen. Ten fragment drogi krajowej Rv63 nazywany jest często także Złotym Szlakiem. Co stanowi o jego wyjątkowości? Raczej wypadałoby zapytać, czego w tym krajobrazie nie ma? Są fiordy, wodospady, góry, morze, jeziora, lasy. Są jeszcze zielone doliny i pokryte śniegiem szczyty górskie. To absolutny hit Skandynawii, którego nie można pominąć podczas wakacyjnej eskapady.

Furkapass w Szwajcarii

Droga prowadzi z Andermatt do Gletsch przez przełęcz Furka. To chyba jedna z nielicznych dróg, która pomimo swej długości sięgającej 28 km praktycznie nie posiada odcinków prostych. Jednocześnie jest bardzo stroma. Szosa pnie się w górę na wysokość 2429 m n.p.m. To tak, jakbyśmy wjechali samochodem na najwyższy polski szczyt - Rysy. Koniecznie trzeba zachować tu najwyższą ostrożność, a przy zjeździe dbać o hamulce. Absolutną koniecznością jest hamowanie silnikiem. W innym razie hamulce rozgrzeją się zbyt mocno, przez co stracą na swej skuteczności. Oczywiście problemu z tym nie miał filmowy James Bond, który podążał tą trasą w słynnym „Goldfingerze” - filmie o przygodach agenta 007 z 1964 r.