Międzynarodowe prawo jazdy – kiedy warto je wyrobić, gdzie obowiązuje?

12-03-2021 12:09

Czy trzeba zdać jakiś dodatkowy specjalny egzamin? Czy trzeba wykazać się jakimiś dodatkowymi umiejętnościami, by zdobyć międzynarodowe prawo jazdy? Wyjaśniamy, czym jest i kto powinien sobie je wyrobić.

Dla wielu kierowców brzmi dość obco i kojarzy się z wieloma formalnościami. Tymczasem, jak szybko się okazuje, międzynarodowe prawo jazdy wcale nie jest żadnym nowym dokumentem. Należy je traktować raczej jak tłumaczenie posiadanego już dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdami. Dlaczego jednak tak rzadko widujemy ten dokument, a i policja nie wymaga go od nas podczas zagranicznych eskapad? Większość polskich kierowców, jeśli jedzie na wakacje samochodem, wybiera na ogół jakiś europejski kraj. Tymczasem podczas podróżowanie po Unii Europejskiej, a nawet po terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego zalicza się też takie kraje jak Szwajcaria czy Norwegia, wystarczy zwykłe krajowe prawo jazdy.

Czy w Ameryce trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy?

Co jednak, gdy planujemy wyjazd do Stanów Zjednoczonych i właśnie tam będziemy chcieli wypożyczyć samochód? Czy wówczas wymagane będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy? Teoretycznie tak. Na szczęście w praktyce nikt w tym kraju nie pyta o międzynarodowy dokument i jeszcze nie słyszano, by kiedykolwiek policjant zakwestionował ważność polskiego dokumentu. Nieco odmiennie może wyglądać sytuacja na terenie Rosji. O ile na terenie graniczącego z Polską obwodu Kaliningradzkiego żaden policjant nie powinien robić kierowcy problemów na widok standardowego dokumentu, o tyle w głębi kraju może być już różnie. Z zeznań kierowców podróżujących dużo po terytorium naszego wschodniego sąsiada wynika, że można trafić na policjanta służbistę, który może mieć obiekcje co do ważności na terenie Federacji Rosyjskiej zwykłego polskiego prawa jazdy. Jak rozwiązać taki problem? Najlepiej go uniknąć, wyrabiając międzynarodowe prawo jazdy. To nic trudnego, ale warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy. Dlaczego?

Choć może to być nieco zaskakujące, ważne jest, by przed wyrobieniem międzynarodowego prawa jazdy określić, w jakim kraju będzie ono używane. Istnieją bowiem dwa rodzaje tego dokumentu. Pierwszy z nich wymagany jest w krajach, które podpisały Konwencję Wiedeńską, natomiast drugi wzór obowiązuje w krajach, które sygnowały Konwencję Genewską. Szczęśliwie dla kierowców większość odwiedzanych przez Polaków krajów podpisała obie konwencje. W związku z tym uważane za ważne są obydwa wzory dokumentu. Tak właśnie jest między innymi w sąsiedniej Ukrainie, ale już nie np. w turystycznej i egzotycznej Tajlandii. Warto więc sprawdzić w internecie, który rodzaj dokumentu jest przez dane państwo uznawany. W ostateczności można też napisać maila do ambasady interesującego nas kraju. Informacji takich na ogół udzielają również konsulowie honorowi.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Z samym wyrobieniem międzynarodowego prawa jazdy nie powinno być problemu. Sprawę można załatwić w każdym starostwie. Należy udać się tam z wnioskiem, zdjęciem oraz kopią prawa jazdy. Oczywiście nie można zapomnieć także o uiszczeniu stosownej opłaty w wysokości 35 złotych i 50 groszy. Uwaga: Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce nie będzie honorowane na terenie naszego kraju. Nie można go więc używać zamiennie z krajowym plastikowym dokumentem. Prawo jazdy międzynarodowe jest wciąż papierowe i przypomina stare polskie prawo jazdy. Warto się w nie zaopatrzyć z pewnością, wybierając się do takich krajów jak: Mołdawia, Kosowo, Serbia, Czarnogóra, Turcja czy Macedonia.