Leasing konsumencki – plusy takiego sposobu finansowania zakupu samochodu

17-03-2021 14:00

Leasing to produkt finansowy kojarzący się raczej z pozyskiwaniem samochodów przez firmy, a nie osoby prywatne. Od pewnego czasu najlepsze marki, takie jak Seat, oferują leasing konsumencki. Co to takiego?

Do tej pory osoby prywatne chcące jeździć nowym samochodem decydowały się na kredyt, czyli tak zwane raty lub zmuszone były kupić auto za gotówkę.
Raty kredytu często bywają zbyt wysokie, by nie wpływać na kształt miesięcznego budżetu, stąd wielu kierowców ostatecznie decydowało się na zakup tańszego, używanego auta. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że taki samochód trzeba będzie częściej serwisować i poddawać niekiedy nietanim naprawom.

Leasing konsumencki, czyli dużo za niedużo

Sporą wadą kredytów samochodowych była (i często wciąż jest) konieczność spłacenia 100 procent wartości auta. To z góry powodowało, że miesięczne zobowiązanie kredytowe szybowało do poziomów dla wielu trudnych do zaakceptowania.
Inaczej jest jednak w przypadku leasingu konsumenckiego oferowanego w salonach Seat. W tym przypadku zainteresowany autem kierowca nie staje się właścicielem samochodu. Nie jest mu potrzebna zdolność kredytowa, taka jak przy standardowym kredycie. Pojazd przez cały czas jest własnością firmy leasingowej. Kierowca umawia się z nią, że przez okres trzech lub czterech lat będzie użytkował auto, po czym odda je do salonu. Dzięki temu będzie opłacał jedynie miesięczne faktury za użytkowanie pojazdu. Klient płaci więc ratę nie od wartości całego samochodu, lecz jedynie od wartości, o jaką obniży się przez okres użytkowania samochodu. Wiążą się z tym oczywiście pewne obostrzenia. Elementem umowy są ustalenia, jak duży przebieg pokona auto w okresie użytkowania. Liczba przejechanych kilometrów ma bowiem wpływ na końcową wartość samochodu w momencie zwrotu do salonu.

Nowe auto co trzy lata

Zalety płynące z takiego sposobu finansowania? Można zacząć jeździć nowym samochodem bez uiszczania opłaty wstępnej. Leasing konsumencki dostępny jest bowiem w opcji 100 proc. finansowania zakupu. Dzięki spłacaniu jedynie wartości, o jaką obniży się cena samochodu przez trzy lub cztery lata użytkowania rata może być naprawdę niewielka. Dobrze wyposażonego miejskiego Seata Ibiza można mieć już za niewiele więcej niż 500 zł brutto miesięcznie. Warto dodać, że wszystkie nowe Seaty objęte są pięcioletnią gwarancją. Oznacza to, że do końca użytkowania pojazdu nie trzeba będzie przejmować się nieprzewidzianymi naprawami. Jeśli jakieś usterki wystąpią, zostaną usunięte bezpłatnie w ramach gwarancji.
No ale co po zakończeniu umowy leasingowej? Użytkownik zwraca auto do salonu i może podpisać nową umowę by dalej płacić raty i ponownie cieszyć się nowym samochodem z nową gwarancją. Oczywiście umowę leasingową można zakończyć także wykupem auta. Wystarczy zapłacić za nie kwotę, jaka przy podpisywaniu umowy została określona jako końcowa wartość samochodu.