Leasing a podróż zagraniczna - o czym warto wiedzieć?

21-07-2021 10:01

Nic prostszego, wsiąść w samochód i jechać przed siebie. To dla niektórych idealna recepta na udany wypad wakacyjny. Czy jednak leasingowanym samochodem można sobie tak po prostu wyjechać za granicę?

W przypadku auta kupionego za gotówkę sprawa jest prosta. W dowodzie rejestracyjnym figuruje na ogół nazwisko kierowcy i żadna policja w jakimkolwiek kraju nie powinna mieć z tym problemu. W przypadku auta finansowanego leasingiem w dowodzie rejestracyjnym figuruje jedynie nazwa leasingodawcy. Skąd więc policjant będzie wiedział, że mamy prawo poruszać się tym samochodem?

Na ten temat wypowiada się zresztą i sam ustawodawca w postanowieniach kodeksu drogowego:
W przypadku gdy z dokumentu stwierdzającego dokonanie rejestracji pojazdu, o którym mowa w pkt. 5, nie wynika prawo do używania pojazdu przez kierującego, osoba ta obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organu kontroli ruchu drogowego dokument potwierdzający to prawo."(Art. 71 pkt.5a)

Nim ruszysz w drogę, skontaktuj się z firmą udzielającą leasingu

To najprostsza metoda, by uniknąć nieprzewidzianych trudności podczas wakacyjnych wojaży. W niektórych przypadkach konieczne może być wydanie przez leasingodawcę specjalnego upoważnienia. Wiele firm leasingowych wymaga od użytkownika zgłoszenia zamiaru wyjazdu autem poza granicę Polski. Choć wydanie tak zwanej zgody jest w zasadzie czystą formalnością, to jednak niedostosowanie się do tego wymogu może skończyć się nałożeniem kary finansowej na użytkownika korzystającego z leasingu samochodowego.

Czy wizyta w Polskim Związku Motorowym jest konieczna?

Chcąc być jednak zgodnym w stu procentach z literą prawa, kierowca leasingowanego samochodu powinien zgłosić się dodatkowo do Polskiego Związku Motorowego po odpowiednie upoważnienie. Od lat jednak mało kto to czyni, a europejscy policjanci pod względem wymaganych zaświadczeń nie są drobiazgowi. PZM wystawia zaświadczenia odpłatnie. Takie na dwutygodniowy wyjazd kosztuje 40 zł, natomiast roczne 260 zł.

W przypadku leasingu SEAT-a zgoda wystawiana jest z góry

Wszystko po to, by uniknąć dodatkowych formalności. Podpisujący umowy na leasing SEAT-a na ogół z góry uzyskują zgodę na opuszczenie samochodem. Dzieje się to w momencie, gdy leasingobiorca nawet niejednokrotnie nie ma jeszcze w planach zagranicznych wycieczek.
Zresztą bliższe informacje na temat tego, jakie wymagania stawia przed swoimi klientami leasingodawca podczas podróży zagranicznych, można znaleźć na ogół w OWUL, czyli Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu.

A co z ubezpieczeniem?

Polskie OC obowiązuje także na terenie całej Unii Europejskiej. Zielonej Karty nie trzeba zresztą również wykupować podróżując do: Andory, Liechtensteinu, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Niestety posiadanie dodatkowo płatnej Zielonej Karty wymagane będzie we wszystkich pozostałych krajach poza unijnymi.