Bezpieczny samochód, czyli jaki? Na co zwrócić uwagę wybierając bezpieczne auto?

20-09-2020 13:43

Najważniejsza cecha samochodu? Przy tak postawionym pytaniu odpowiedzi padnie wiele, jedną z najważniejszych i najczęściej powtarzających się kwestii będzie jednak – bez wątpienia – bezpieczeństwo. Zdrowie i życie należą bowiem bezsprzecznie do najważniejszych wartości. Potrzebę ich ochrony poważnie traktują także koncerny motoryzacyjne, które to, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, projektują i wdrażają coraz to nowsze rozwiązania.

Im nowszy, tym bezpieczniejszy?

Wyobraź sobie bezpieczne auto. W większości przypadków pomyślisz zapewne o nowoczesnym pojeździe, wyposażonym w technologiczne nowinki. Obraz ten tylko w niewielkim stopniu pokrywa się zaś z faktycznymi cechami zapewniającymi odpowiednie warunki podróży. Od dziesiątek lat kluczową kwestią jest bowiem konstrukcja pojazdu – to przekonanie przyświecało już twórcom pierwszych automobili, które dziś są jedynie reliktami przeszłości. Stosowane rozwiązania, rzecz jasna, ewoluują, zaś producenci nieustannie dopasowują je do wciąż zmieniających się realiów. Na co należy zaś zwrócić szczególną uwagę?

Do najważniejszych elementów należy nadwozie – jego układ ma nie tylko minimalizować szkody, które mogłyby pojawić się w momencie niespodziewanego zdarzenia, ale także zapobiegać tymże. W praktyce dotyczy to między innymi rozwiązań zastosowanych przy:

* budowie silnika (w chwili wypadku powinien on „schować się” pod kabiną),

* ułożeniu pedałów (przy zderzeniu muszę się przesuwać w kierunku maski),

* rozmieszczeniu przycisków sterowania podzespołami (winny być umieszczone „w zasięgu ręki”, by kierujący mógł skupić się przede wszystkim na jeździe),

* umiejscowieniu słupków i lusterek (w celu maksymalnego polepszenia widoczności).

„Najbezpieczniejsze” elementy wyposażenia

Określone części wyposażenia pojazdu w różnym stopniu przyczyniają się nie tylko do polepszenia komfortu podróżujących, ale przede wszystkim do poprawy ich bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych elementów są poduszki powietrzne – w szczególności zaś kwestia ich ilości. Związana z tym złota zasada pozostaje niezmienna od lat (konkretniej zaś, od początku lat 80. XX wieku, gdy zostały zastosowane po raz pierwszy) – im więcej, tym lepiej. Poza poduszkami przednimi zwróć także uwagę na te, które chronią głowę, nogi, a także odpowiednio pozycjonują biodra.

Podobnie ma się sprawa dwóch systemów:

* ABS (z angielskiego anti-lock braking system) – odpowiedzialnego między innymi za zapobieganie blokowania kół w trakcie zatrzymywania pojazdu oraz za skrócenie drogi hamowania,

* ESP (z angielskiego electronic stability program) – rozbudowanego elektronicznie, w skład którego wchodzą między innymi kontrola trakcji i poślizgu.

Miej też na uwadze adaptacyjny tempomat – który pomoże utrzymać określoną prędkość, jednocześnie zachowując odstęp od innego auta – w połączeniu z systemem utrzymania pasa ruchu. Pamiętaj jednak, że, mimo wielu udogodnień, które pozwalają poczuć się za kierownicą wyjątkowo swobodnie, kluczowe jest zachowanie czujności. Pomóc w tym może system wykrywający zmęczenie, który – w razie potrzeby – emituje odpowiednie sygnały dźwiękowe lub świetlne.

Bezpieczeństwo w miejskiej dżungli

Wspomniane już udogodnienia będą przydatne szczególnie w trakcie dłuższych podróży, chociażby autostradami. Jak jednak poczuć się bezpiecznie także na ulicach miast? W tym przypadku pomyśl o systemie automatycznego hamowania oraz o mechanizmie wykrywania zagrożeń – tenże duet okazuje się wyjątkowo pomocny w większości miejskich sytuacji, w tym tych, związanych z korkowaniem się ulic. Pomocny okażą się też: system wspomagający parkowanie oraz tak zwane światła adaptacyjne.